Badanie genetyczne na celiakię

Już od jakiegoś czasu nosiłam się z wykonaniem badania genetycznego na celiakię. Co prawda w mojej rodzinie jeszcze nikt nie został zdiagnozowany w tym kierunku, ale wielu członków choruje na choroby z auroagresji. Ja sama mam Hashimoto, wcześniej cierpiałam na łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry, które również należą do chorób autoimmunologicznych.

Jak pisałam w poprzednim artykule choroby autoimmunologiczne predysponują do diagnostyki celiakii. Wiesz już też, że diagnostyka może być problematyczna. Jest kilka badań, które należy wykonać z krwi, ale nie zawsze będą one wiarygodne, tak jak to było w moim przypadku. Co ważne mówią one tylko o aktywnej celiakii, a nie o predyspozycjach genetycznych. Dlatego zdecydowałam się na badanie genetyczne pod kątem celiakii.

Wiem, że mam problem z glutenem i wystarczą mi na prawdę mikroskopijne ilości, aby odczuć nieprzyjemne objawy zatrucia. Z tego powodu podejrzewam u siebie celiakię. Reaguję bardzo silnie na najmniejsze ilości glutenu, więc uznałam, że musi być to coś więcej niż zwykła nadwrażliwość. Niestety miałam rację, bo badanie genetyczne wykazało obecność dwóch genów mówiących o celiakii. W związku z tym od razu chwyciłam za telefon i starałam się nakłonić moją mamę i siostrę również do badania.

Badanie genetyczne  na celiakię ma dwie podstawowe zalety. Nie musisz jak w przypadku badań z krwi przechodzić na dietę glutenową na kilka tygodni i narażać się na gorsze samopoczucie. Nie musisz być na czczo i co najważniejsze dostajesz 100% pewności czy jesteś nosicielem genów predysponujących Cię do choroby, czy też nie. Nasze geny nie kłamią, dlatego badanie jest wartościowe.

Chciałabym opisać Wam dokładniej na czym polega i jak wygląda badanie genetyczne na celiakię, które miałam okazję wykonać w Laboratorium Test DNA. Co ważne Laboratorium posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, które świadczy o wiarygodności i powtarzalności wyników badań przez nie przeprowadzanych. Są one honorowane również za granicą. Zapraszam do przeczytania.

Badanie genetyczne na celiakię obejmuje geny:

  • HLA DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02)
  • HLA DQ2.5(DQA1*02, DQB1*02)
  • HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03)

Można je zamówić za pośrednictwem Internetu przez stronę
http://www.testdna.pl/celiakia/
. Standardowy pakiet kosztuje 297 zł. Nie jest to najtańsze badanie, ale warte swojej ceny. Na końcu recenzji dowiesz się co zrobić, aby uzyskać rabat na zakup badania.

W cenę wliczony jest zestaw, wykonanie badania, koszty wysyłki i odbioru próbek przez kuriera, a także wynik badania. Można wybrać również wersję Premium badania, które obejmuje konsultacją dietetyka z przykładowym jadłospisem lub z konsultacją lekarza. Wówczas badanie kosztuje 397 zł.

Po zamówieniu badanie wysyłane jest ono bardzo szybko. Najdalej dwa dni później zestaw jest już u Ciebie.

pakiet

Do pobrania próbki nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że minimum na godzinę przed nie będziesz nic jeść, pić, żuć gumy, palić papierosów i myć zębów. Ważne, aby przed samym pobraniem próbek w jamie ustnej nie znajdowały się żadne ciała obce takie jak np.: cukierki czy gumy do żucia.

Kiedy już zdecydujesz się na badanie, dzień wcześniej należy zamówić kuriera, który odbierze od Ciebie próbki. Możesz to zrobić przez stronę internetową lub telefonicznie. Nie musisz też drukować żadnych etykiet transportowych. Na drugi dzień kurier pojawi się u Ciebie po odbiór materiału do badania.

W razie pytań lub wątpliwości można bez problemu kontaktować się z Laboratorium telefonicznie. Dla osób takich jak ja, które nie przepadają za telefonicznymi rozmowami;) przeznaczony jest czat na stronie.

 pakiet-otwarty

W skład zestawu wchodzą formularz zlecenia, sterylne rękawiczki, oświadczenie, koperta zwrotna i wymazówki. Wszystko czego potrzebujesz jest w zestawie i nic więcej nie musisz dokupować.

Samo pobieranie próbek jest banalne i szybkie. Wystarczy założyć rękawiczki i jedną wymazówką pocierać wnętrze policzka przynajmniej 20 razy, minimum przez 15 sekund, a następnie powtórzyć ten zabieg z drugą wymazówką i drugim policzkiem.

Następnie wymazówki chowa się do papierowego opakowania, z którego zostały wyjęte. Opisuje się je swoim imieniem i nazwiskiem, a także datą pobrania materiału i chowa do zaadresowanej koperty. Do tego należy dołączyć wypełniony formularz zlecenia badania i oświadczenie, a następnie wszystko przekazać kurierowi.

Na wynik badanie czeka się 10-14 dni roboczych. Wysyłane jest w wersji papierowej pocztą tradycyjną wraz zaleceniami lekarskimi i dietetycznymi. 

wynik-test-dna

Mimo sceptycyzmu na początku, teraz muszę przyznać, że bardzo się cieszę, że wykonałam to badanie. Ma dla mnie ogromną wartość diagnostyczną. Teraz wiem, że nie jest to zwykła nietolerancja na gluten, ale celiakia. Potwierdziły się moje przypuszczenia i nie jestem znerwicowaną hipochondryczką;) No cóż nasze ciała nie kłamią, tylko my nie zawsze chcemy je słuchać.

Jeżeli chcesz zrobić badania genetycznego na celiakię, to na hasło NIETOLERUJE, otrzymasz 20 zł rabatu. Zamówienia można składać pod nr 570 070 762 od pn.-pt. 8:00-23:00 w weekendy w godzinach 9:00-21:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>